Пострадалите от радиационно облъчване в Стамболийски заминават за Франция

Днес в 11 часа от летище София ще отлетят за Франция четиримата пострадали при радиационното облъчване в Стамболийски, съобщиха от Министерството на здравеопазването. Те ще се лекуват в болница „Перие” в Париж като терапията на всеки пациент за месец ще струва около 57 хил. евро. Разходите по лечението ще се поемат от Министерството на здравеопазването.
До сега пациентите са лекувани във ВМА, а решението за заминаването им е взето след консултации с експерти от Международната агенция по атомна енергия и българските специалисти.
Хората пострадаха на 14 юни в гама-облъчвателна уредба, в която се е подготвяло презареждане на уредбата с източници (кобалт-60). Промишлената инсталация се е ползвала за стерилизация на промишлени стоки и медицински консумативи. Според експерти, вместо празно устройство, от уредбата е било извадено заредено и в резултат, за около 5 минути 4-та работници са били подложени на мощно гама лъчение.
Фирмата, която е ползвала съоръжението, e с акт за административно нарушение и я грози глоба от 5 000 лв. Има издадена и Заповед за временно спиране до изясняване на причините за инцидента.



