Текущи | Архив
1< ... 282930313233343536 ... >195
●   3 кубика дърва за огрев за социално слаби от Пловдив
●   16 ноември – накратко
●   БТПП: Трябва конкуренция между висшите училища на завършилите студенти „на изхода“
●   В България започва обучение за нова професия – асистент на зъболекаря
●   Студенти учат как се прави антиземетръсно строителство
●   В Сливен парното ще се мери без посещения по домовете
●   14 и 15 ноември – накратко
●   В Петърч: пилето със зеле е класика, но новият хит е пица със зеле
●   В училището за родители: Бебето само с кърма, без други течности, до 6-ия месец
●   Гръмна артилерийски склад в севлиевско, няма жертви
●   12 и 13 ноември - накратко
●   11.11.2011 - организират колективна медитация заради 1-те :)
●   Децата ще изучават здравно образование в училище
●   Санкционират болници за смъртта на родилка
●   ЕК с писмо за старт на процедура по разширено проучване за преструктурирането на БДЖ
●   10 и 11 ноември – накратко
●   10 младежи с увреждания – с жълт колан по джу-до, сенсей Петър Петрушев обмисля състезание по ката
●   Благотворителен търг под патронажа на Кристалина Георгиева набира средства за деца с увреждания
●   EVN ще награждава лоялни клиенти
●   Държавата застрахова за своя сметка участници на олимпиади, световни и европейски първенства
●   От 1 май догодина минималната работна заплата се увеличава на 290 лв.
Текущи | Архив
2011-11-11 05:11

Децата ще изучават здравно образование в училище




Учениците от 1 до 12 клас ще изучават и здравно образование. Това предвиждат промени, подготвяни от министерствата на образованието и на здравеопазването. Те ще залегнат в Закона за средното образование. Целта е децата и младежите да получат нужната култура, която да им помага да съхраняват здравето си и да бъдат толерантни към хората с различни заболявания, обясняват от ведомствата.


Здравното образование ще включва теми като вредата от употребата на наркотици, превенция на ХИВ и СПИН, как да се храним здравословно, поддържане на добра лична хигиена, какво е донорството, как да се оказва първа помощ, как да пазим репродуктивното си здраве и др. Тази проблематика би могла да залегне в обучението по биология и здравно образование, така и в задължителноизбираемите и свободноизбираемите часове, както и в часа на класа. По решение на училището може да намери място и в извънкласни и извънучилищни дейности. Също така всяко учебно заведение ще трябва да има и конкретен план за осигуряване на здравословен начин на живот на учениците и преподавателите им. Това може да бъдат програми за здравословно хранене или пък за физическа активност и др. 


Нуждата от подобно образование сред младите хора не само у нас, но и в ЕС е голяма, смятат експертите. Международното проучване Европейски училищен изследователски проект за алкохол и други наркотици /ESPAD/ показва, че процентът на учениците, които употребяват алкохол, цигари или други психоактивни вещества не е малък. Петата вълна на изследването се проведе през тази година в над 35 страни в Европа. В него участваха и 2200 ученици на 16 години от България. Данните показват, че няма значителна разлика между поведението на българските младежи преди осем години при третата вълна на изследването и сега. 


Поне веднъж през живота си цигара са пушили 66% от всички анкетирани, а през 2003 г те са били 71%, сочат резултатите от проучването. През последните 30 дни поне една цигара са изпушили 39% от българските ученици. Поне едно питие в живота си са пили 87% от младежите, а през 2003 г. техният брой е бил 88%. През последните 30 дни поне веднъж са консумирали алкохол 65% от младежите, техният брой е същият и през 2003. Почти няма разлика и в броя на учениците, които са се напивали поне веднъж , те са около 45%. Употреба на марихуана поне веднъж през живота си обаче нараства  от 21% през 2003 г. на 24% през 2011 г. През последния месец поне веднъж е пушил трева всеки десети срещу всеки дванайсети през 2003 г. Увеличение в употребата на екстази обаче няма, тя се запазва на 4%. 


 




( 0 коментара )
от текст


f2ftv.net © 2009 rss feed Add to iGoogle Protected by Copyscape Online Infringement Detector