БТПП подкрепи инициативата за изграждане на паметник на археолога д-р Георги Китов

Председателят на БТПП Цветан Симеонов се срещна с археолога Диана Димитрова, която оглавява Инициативния комитет „Паметник за археолога Китов”. Реализацията на проекта вече зависи само от наличието на средства. За целта са необходими около 30 хил. лева. До момента са събрани почти 5000.
Палатата пое ангажимент на своя интернет сайт да представи информация за това, че вече има разрешение от Столична община и утвърдено място от ДАГ за изграждане на паметник на ул. \"Московска\", срещу Института по тракология. Готов е и проектът на скулптора проф. Величко Минеков, който дарява идеята си.
Археолог Димитрова е съпруга на покойния д-р Георги Китов. Тя е дългогодишен участник в проучванията му, а от 2000 година - заместник научен ръководител на разкопките в Старосел, Александрово, Хасковско, Долината на тракийските царе в Казанлъшко. Има повече от 50 научни статии върху тракийски подмогилни комплекси, архитектура, обичаи, религия. Председател е на Сдружение ТЕМП (Траколожка експедиция за могилни проучвания), основана от д-р Георги Китов.



