Текущи | Архив
1< ... 141516171819202122 ... >195
●   Кристалина Георгиева: Полша , Италия, Белгия, Холандия и Дания са готови да окажат съдействие на България
●   8 февруари – накратко
●   В Пловдивския театър – търсим премиерно Островът на съкровищата
●   Пламен Райчев, зам. предс. на Временния кризисен щаб в Лъки: Предупреждаваме хората да не пътуват заради опасност от свличане на лавини по пътищата
●   Снежен ад в цялата страна и на Балканите
●   България се обединява за помощ на пострадалите в село Бисер – утре е ден на национален траур, прокуратурата започва проверка за пропуски
●   7 февруари - накратко
●   Жертвите на водната стихия у нас станаха 8, обстановката остава бедствена
●   Дама от царската ромска фамилия в Катуница – с 2 години затвор условно
●   Харманлийското село Бисер – под вода
●   6 февруари - накратко
●   Хилари Клинтън: България е прекрасен модел не само в Европа, но и все повече в останалия свят
●   F2F TV партнира и тази година конкурса за най-сладка целувка
●   Българин ще защитава публичността в дебат на световния PR форум в Давос
●   3, 4 и 5 февруари – накратко
●   Истината за прехода – в книгата на Йордан Василев „Това се случи пред очите ми”
●   Присъдата от втора инстанция за внука на цар Киро - ясна до месец
●   2 февруари – накратко
●   FISH с концерт на Античния театър в Пловдив през септември
●   Oстаряваме бързо - властите у нас актуализират Националната стратегия за демографско развитие
●   От МС - накратко
Текущи | Архив
2012-02-02 08:02

Истината за прехода – в книгата на Йордан Василев „Това се случи пред очите ми”




„Това се случи пред очите ми” – така е избрал да нарече първата книга от двутомника си Йордан Василев, основател и първи главен редактор на „Демокрация”, вестника на СДС. Това е поглед към близкото минало, разказ за промените след падането на комунизма и за събитията в България по време на президентския мандат на Петър Стоянов, разкриха от Издателство „Изток-Запад“.


Редактор на книгата е Румен Леонидов, който участва в нея с няколко коментара и послеслов. 


„Четейки книгата на Йордан Василев, си припомних и изясних много неща, които и аз, като повечето българи, бях забравил. А забравата е оръжието, което жадните за власт и пари демагози винаги използват срещу ни.”, пише в послеслова си, озаглавен „Закъснял послепис”, Румен Леонидов. Според него, е време да стигнем до по-дълбок прочит на най-новата ни история и да положим усилия да погледнем отвъд видимото, официалното, наложеното от казионната журналистика. 


След 10 години президентът Петър Стоянов също проговори за прехода и каза, че „нашият капитализъм бе заченат от хора, които не вярват в Бог и нямат никакви идеали...”. И понеже по възпитание са атеисти, в основите на този капитализъм няма нито един морален темел. 


Какъв път извървява СДС от неформалните дружества през барикадите и властта до разцеплението? Как екс-комунистите си върнаха властта? Каква е истината за драмата на 4 февруари 1997 г., когато страната е изправена пред гражданска война? - президентът Стоянов свидетелства от първо лице. Колко „законно“ бяха ограбени българските граждани и защо никой не разследва и не осъди отговорните за това? Защо приватизацията у нас бе проведена така, че облагодетелства основно бившите комунисти и върхушката на ДС? Защо Жан Виденов се опъна на руския натиск, а Иван Костов им подари „Лукойл”? 


Това са само част от въпросите, които поставя книгата. Отговорите авторът ще потърси във втората част на „Това се случи пред очите ми”, която ще излезе през май.


Премиера на първата книга ще има в София - в понеделник, 6 -ти февруари, от 17.30 часа във Военния клуб. В Пловдив – седмица по-късно, на 13 февруари, в Хотел „Тримонциум”.


 





( 2 коментара )
( Gulcan ) I rcekon you are quite dead on with that.
( Carol ) That's an apt asnewr to an interesting question

от текст


f2ftv.net © 2009 rss feed Add to iGoogle Protected by Copyscape Online Infringement Detector